راهنمای خرید لوله و اتصالات فلزی:

جهت خرید لوله و اتصالات فلزی یا همان فولادی باید مواردی را در نظر بگیرید و توصیه میکنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید، در زیر به چند مورد اشاره می کنیم و امیدواریم که با مطالعه آنها بتوانید لوله و اتصالات فلزی (فولادی) مورد نیاز پروژه خود را تامین نمایید:

در ابتدای مقاله اشاره می کنیم به ضخامت های مورد نیاز لوله و اتصالات فلزی مورد نیاز در سیستم پایپینگ پروژه ها که این مورد مربوط به بخش مهندسی و نظارت پروژه می باشد و توضیح جزئیات این مورد خارج از حوصله این مقاله است!

ما در این مقاله قصد داریم که شما را با نحوه صحیح و تا آنجایی که امکان دارد با خرید سالم آشنا کنیم...

شاید الان به این فکر افتاده اید که مگر خرید لوله و اتصالات فلزی هم صحیح و غلط و سالم و ناسالم دارد؟؟؟

متاسفانه باید بگوییم که بله! امروزه با توجه به نواسانات شدید قیمت و وجود تحریم های صنایع مختلف همانند قبل دست فروشندگان برای فروش لوله و اتصالات فلزی استاندارد باز نیست و این امر باعث شده است که برخی افراد سودجو که در همه اصناف وجود دارند دست به کار شوند و به اصطلاح از آب گل آلود ماهی بگیرند و با انجام حرکاتی نه چندان جالب و حتی غیرانسانی اقدام به فروش لوله و اتصالات تقلبی با قیمت های نجومی به جای برندهای مطرح و استاندارد بنمایند.

انواع و نحوه خرید لوله های فلزی:

لوله های فلزی (فولادی) خود به چندین نوع مانند لوله گالوانیزه، لوله سیاه درزدار، لوله مانیسمان بدون درز در رده های مختلف تقسیم بندی می شوند که اگر قصد آشنایی با این نوع لوله ها را دارید می توانید به صفحه انواع لوله و اتصالات فلزی مراجعه نمایید.

یکی از دلایلی که باعث انجام اینگونه اقدامات در بازار لوله و اتصالات گشته این است که مهندسین و ناظرین محترم در پروژه های صنعتی یا ساختمانی بر اساس معلومات تئوری و آکادمیک و از روی جزوات و کتاب های مربوط، اقدام به طراحی و سفارش متریال لوله و اتصالات فلزی مورد نیاز می نمایند که با توجه به عدم موجودی آن متریال در بازار و تاکید این عزیزان بر اینکه حتما باید این متریال با این مشخصات و استاندارد و برند استفاده شود، صحنه را برای سودجویان خالی می کنند و این افراد نیز با ترفندهای مختلف دست به کار می شوند تا اقلام مورد نیاز پروژه ها را تامین نمایند، حالا از هر طریقی که شده... (همانند تصویر زیر)

حک زدن روی لوله فلزی فولادی تقلبی

ناگفته نماند برخی مهندسین و ناظرین نیز وجود دارند که بر اساس تجربیات زیاد و فوق العاده حرفه ای تمام جزئیات لوله و اتصالات فلزی درخواستی خود را با اقلام موجود و سالم در بازار تطابق داده و با توجه به نزدیکترین مشخصات به درخواستشان، خرید خود را انجام می دهند.

چند نمونه از تخلفاتی که در بحث لوله های فلزی صورت می گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حک زدن بر روی لوله های فولادی که فاقد برند می باشند
  • فروش لوله های درز مخفی به جای لوله های مانیسمان یا همان بدون درز
  • کشش لوله ها که باعث ثابت ماندن ضخامت دهانه ها می شود اما در بدنه لوله فلزی کاهش ضخامت به وجود می آید
  • ساخت لوله ها با روش های غیر استاندارد که باعث کارایی کمتر لوله می شود
  • و...

حال با توجه به مطالب گفته شده در این مورد راه های موجود جهت خرید لوله های فلزی (فولادی) را در اختیار شما قرار می دهیم که اگر شناخت کافی از بازار لوله و اتصالات نداشته باشید در دام سودجویان نیافتید:

  • فریب قیمت های پایین در استعلام قیمت لوله و اتصالات را نخورید. (خیلی مههههم)
  • تامین کننده مطمئن را انتخاب کنید (گرچه تامین کننده مطمئن در همان ابتدا به خاطر استعلام قیمت های غیر اصولی از رده خارج شده است)!!!
  • ضمانت مرجوعی لوله های خریداری شده را از فروشنده بخواهید. ( در صورت مغایرت با درخواست شما از نظر وزن و ضخامت)
  • کنترل لوله های فلزی هم در حین خرید و بارگیری (از نظر وزن) و هم در حین تخلیه در انبار پروژه (از نظر ضخامت).
  • توکل و بر خدا و انجام خرید...